1.5.2 Збереження та реалізація спадкової інформації.

Клітинний цикл

Єдиний спосіб отримати нову клітину – подвоїти вже існуючу. Клітина відтворює себе через послідовність подій, у яких вона подвоює свій вміст і потім розділяється надвоє. Цей цикл подвоєння та поділу, відомий як клітинний цикл, є основним механізмом, за допомогою якого розмножуються все живі істоти.

Для отримання двох генетично ідентичних дочірніх клітин ДНК кожної хромосоми необхідно точно реплікувати з утворенням двох повних копій.

Мал. Клітинний цикл. Показано подвоєння хромосом перед поділом клітини

Клітинний цикл у еукаріотів поділяється на чотири фази:


Основна функція клітинного циклу - акуратне подвоєння великої кількості ДНК хромосом і подальше точне розподілення копій між двома генетично ідентичними дочірніми клітинами. Ці процеси визначають дві основні фази клітинного циклу. Подвоєння хромосом відбувається під час S-фази, що займає 10-12 годин і відповідає приблизно половині часу клітинного циклу типової клітини ссавців. Після S-фази в M-фазі відбувається розходження і клітинний поділ, для чого необхідно значно менше часу (менше години в клітині ссавців). М-фаза включає дві основні події: ядерний поділ, або мітоз, під час якого подвоєні хромосоми розподіляються по дочірніх ядрах, і поділ цитоплазми, або цитокінез, при якому сама клітина поділяється надвоє.

Мал. Основні події клітинного циклу

Більшості клітин необхідно значно більше часу для зростання та подвоєння своєї маси білків та органел, ніж для дуплікації хромосом та поділу. Частково для того, щоб у клітини був час рости, у більшості клітинних циклів є додаткові проміжні фази (G-фази, від англ. gap - проміжок) - G1-фаза між М-фазою та S-фазою та G2-фаза між S- фазою та мітозом. Таким чином, еукаріотичний клітинний цикл традиційно поділяється на чотири послідовні фази: G1, S, G2 і М. 

G1, S і G2 разом називаються інтерфазою.

Мітоз, основні процеси, що відбуваються під час мітозу

Мітоз зазвичай поділяється на чотири послідовні фази: 

  • профаза
  • метафаза
  • анафаза
  • телофаза. 

Деякі автори спостерігаючи поведінку хромосом у мікроскоп  поділяють мітоз на п'ять стадій: профазу, прометафазу, метафазу, анафазу і телофазу. Після завершення мітозу друга основна подія М-фази - цитокінез - розділяє клітину на дві половини, що несуть ідентичні ядра.


Значення мітозу:

  • В результаті мітозу утворюються дочірні клітини – генетичні копії (клони) материнської.
  • Мітоз є універсальним способом нестатевого розмноження, регенерації та протікає однаково у всіх еукаріотів (ядерних організмів).
  • Універсальність мітозу є черговим доказом єдності всього органічного світу.

Мейоз і його особливості у порівнянні з мітозом

Нестатеве розмноження є простим і прямим, воно відтворює потомство, генетично ідентичне батьківській особи. При статевому розмноженні, навпаки, геноми двох індивідуальних організмів поєднуються і нащадки генетично відрізняються один від одного і від обох батьків. Безперечно, цей спосіб відтворення має безліч переваг, тому переважна більшість рослин та тварин розмножується саме цим шляхом.

Характерною рисою мейозу є те, що в результаті утворюються гаплоїдні клітини, генетично відмінні одна від одної та від двох гаплоїдних клітин, що дали життя цьому організму. Генетичні відмінності однієї клітини від іншої забезпечуються двома механізмами.

По-перше, кожна окрема гамета містить або материнську або батьківську копію хромосоми. Оскільки вибір материнської або батьківської хромосоми для кожної пари гомологів незалежний і випадковий, перестановки початкових материнських і батьківських хромосом призводять до утворення нових комбінацій, що раніше не існували. 

По-друге, хоча материнські та батьківські копії кожної хромосоми містять схожі послідовності ДНК, вони не є ідентичними і піддаються генетичній рекомбінації під час мейозу – цей процес називається кросинговером; при цьому виникають нові гібридні варіанти кожної хромосоми.

Мейоз - складний процес, оскільки включає не один поділ, а два, на які припадає лише один цикл подвоєння ДНК.

Як і мітоз, мейоз починається з подвоєння ДНК хромосом (S-фаза), причому дві копії хромосоми виявляються пов'язаними один з одним по всій довжині за допомогою когезинових комплексів і називаються сестринськими хроматидами.

У першому поділі мейозу, гомологічні хромосоми (у тому числі дві дупліковані статеві хромосоми) поєднуються один з одним і обмінюються генетичною інформацією; цей процес називається генетичною рекомбінацією. Потім вони вишиковуються на екваторі мейотичного веретена, після чого саме дупліковані гомологи, а не сестринські хроматиди, розходяться по різних дочірніх клітинах.

Мал. Порівняння мейозу та мітозу

Поступове сходження гомологів відбувається під час тривалої профази мейозу (профази I), яка у дріжджів може займати години, у мишей – добу, а у вищих рослин – тижні. Подібно до мітотичних хромосом, подвоєні профазні мейотичні хромосоми спочатку мають вигляд довгих ниткоподібних структур, в яких сестринські хроматиди настільки тісно пов'язані один з одним, що виглядають як єдине ціле. Саме на початку профази I гомологічні хромосоми починають кон'югувати, тобто зв'язуватись один з одним по всій своїй довжині.

Утворення гамет і їхнє об'єднання в зиготу під час запліднення

Процес утворення статевих клітин (гамет) називається гаметогенезом. Цей процес відбувається у чоловічих та жіночих особин у гонадах (статевих залозах), представлених сім'яниками (яєчками) та яєчниками.

Гамети (n) утворюються в результаті мейозу з клітин-попереднць (2n, як у соматичних клітин). Статеві клітини гаплоїдні, тобто мають вдвічі менше хромосом, ніж клітини-попередниці. Чоловіча (n) та жіноча (n) гамети, зливаючись один з одним у процесі запліднення, утворюють зиготу (2n).

Таким чином, за рахунок гаплоїдності гамет (в результаті мейозу) підтримується постійна кількість хромосом серед поколінь, не відбувається їх подвоєння.

Процес утворення називається овогенезом, а сперматозоїдів - сперматогенезом.

Овогенез

Яйцеклітина, що розвивається, називається ооцитом; її диференціювання у зрілу яйцеклітину (або яйце) включає ряд високоспеціалізованих стадій. Ці стадії синхронізовані з фазами мейозу, тобто двох останніх поділів клітин статевої лінії. Ооцити на тривалий період затримуються у профазі I, збільшуючись у цей час у розмірах, а завершивши перший поділ мейозу, вони напередодні запліднення у багатьох випадках тимчасово зупиняють свій розвиток на стадії метафази II.

Первинні статеві клітини мігрують у гонаду, що формується, і перетворюються в оогонії; після періоду мітотичного розмноження оогонії диференціюються в ооцити першого порядку, які приступають до першого поділу мейозу; у ссавців це зазвичай відбувається до народження (у людини це відбувається між 3-м та 8-м місяцями ембріонального розвитку).

На початку профази I гомологічні хромосоми кон'югують по всій своїй довжині і між несестринськими хроматидами спарених хромосом здійснюється кросинговер. На кінцевих стадіях профазі I поділ призупиняється на деякий час, який може складати від декількох днів до багатбох років, що залежить від виду організму.

Наступна фаза розвитку, називається дозріванням ооциту, як правило, починається лише з настанням статевої зрілості. Під впливом гормонів поновлюється перший поділ мейозу.

У більшості хребетних дозрівання ооцитів продовжується до метафази II і зупиняється на цій стадії. При овуляції ооцит другого порядку, готовий до запліднення, звільняється з яєчника. Якщо запліднення відбувається, блокування поділу знімається і клітина завершує мейоз. У цьому стані яйцеклітина називається зиготою.

Мал. Овогенез


Сперматогенез

На відміну від мейотичного поділу попередників яйцеклітини, що починається ще до народження і зупиненяється на стадії профази I до настання статевої зрілості, мейоз і подальше вироблення сперматозоїдів (сперматогенез) у чоловіків починається тільки після статевого дозрівання. Потім сперматогенез безперервно продовжується в епітеліальній вистилці дуже довгих, сильно звивистих трубочок, що називаються сім'яними канальцями. 

Незрілі статеві клітини - сперматогонії - розташовуються на самій периферії канальця, у базальній мембрані, де вони весь час діляться шляхом мітозу. Більшість цих клітин після кількох мітозів перестає ділитися і входить у перший поділ мейозу, стаючи сперматоцитами першого порядку; сперматоцити першого порядку діляться із утворенням сперматоцитів другого порядку, які диференціюються в сперматиди, а потім - у зрілі сперматозоїди.

Незначна частина сперматогоніїв служить стовбуровими клітинами: ці клітини протягом усього життя повільно мітотично діляться, а їх дочірні клітини або ж йдуть шляхом дозрівання, або залишаються стовбуровими клітинами.

Мал. Сперматогенез


Статеве розмноження

Статеве розмноження зустрічається у диплоїдних організмів, кожна клітина яких містить два набори хромосом, по одному від кожного з батьків. Спеціалізовані клітини, що відповідають за статеве розмноження, гаплоїдні: тобто кожна з них містить тільки один набір хромосом. На останній стадії статевого розмноження гаплоїдна клітина однієї особини зливається з гаплоїдною клітиною іншої, при цьому змішуються два геному і відновлюється диплоїдний стан.

Статеве розмноження, таким чином, потребує особливого типу клітинного поділу, який називається мейоз, при якому з диплоїдної клітини попередника виходять гаплоїдні дочірні клітини, а не диплоїдні клітини, як буває при звичайному мітозі.

При статевому розмноженні багатоклітинних організмів гаплоїдні клітини, утворені мейозом, розвиваються у високоспеціалізовані гамети - яйцеклітини, сперматозоїди, пилкові зерна або спори.  При заплідненні гаплоїдні сперматозоїди зливаються з гаплоїдними яйцеклітинами і утворюють диплоїдну клітину (запліднене яйце, або зиготу), що містить нові комбінації хромосом. Зигота потім розвивається у новий багатоклітинний організм, багаторазово проходячи цикли звичайного мітотичного поділу, після чого слідує клітинна спеціалізація, у тому числі відбувається утворення гамет.

Мал. Чергування диплоїдних і гаплоїдних стадій в життєвих циклах деяких нижчих та вищих еукаріотів. а) У більшості випадків клітини, що утворюють багатоклітинний організм, чи то тварина, чи рослина, — диплоїдні; гаплоїдними є лише гамети (у ссавців - яйцеклітини та сперматозоїди), при заплідненні вони зливаються, формуючи диплоїдну зиготу. З зиготи потім розвивається новий організм. Гамети розвиваються у статевих залозах (гонадах) із клітин зародкової лінії (зазначені сірим); решта клітин організму називаються соматичними. б) У деяких нижчих еукаріотів, навпаки, розмножуються саме гаплоїдні клітини, а єдиною диплоїдною клітиною є зигота, яка існує дуже недовго після запліднення.

Одна з переваг статевого розмноження полягає в тому, що комбінаторне перемішування генів допомагає виду вижити в непередбачуваних умовах.

Ще одна перевага статевого розмноження - здатність відсіювати неадаптивні варіанти генів з популяції: як правило, самки спарюються з найбільш пристосованими самцями, так що найменш пристосовані самці не залишають потомства і є своєрідним генетичним сміттям.

Індивідуальний розвиток організму (онтогенез)

Онтогенез поділяється на два етапи: ембріональний, який триває від утворення зиготи до народження (або виходу з яйцевих оболонок) та постембріональний, який починається після ембріонального етапу розвитку та закінчується смертю.

Ембріональний розвиток

Для тварин різних видів характерна загальна основна анатомічна схема розвитку. Яйцеклітина - гігантське вмістилище матеріалів - ділиться, або дробиться, і дає початок численним клітинам меншого розміру, утворюючи бластулу. Клітини зв'язуються в одне ціле і утворюють епітеліальний шар, що межує із зовнішнім середовищем. Більша частина цього шару залишається зовні і становить ектодерму - попередник епідермісу та нервової системи.

Частина цього шару втягується всередину і формує ентодерму - попередник кишечника та його придатків, таких як легені та печінка. Ще одна група клітин переміщується у простір між ектодермою та ендодермою та формує мезодерму – попередник м'язів, сполучних тканин та різних інших складових частин організму. Таке перетворення простої кулі або порожньої сфери з клітин у структуру з кишкою називають гаструляцією (від грецького слова, що означає живіт), і в тій чи іншій формі це майже універсальна особливість розвитку. Ектодерма, мезодерма та ентодерма є зародковими листками - зовнішнім, середнім та внутрішнім відповідно.

Мал. Ембріогенез

Гістогенез й органогенез – утворення тканин та органів – здійснюються завдяки мітозу, росту, міграціям й диференціації клітин. Перед народженням зародок має органи, притаманні дорослому організмові, здатність до самостійного живлення і активного переміщення.

Постембріональний розвиток

У постембріональному розвитку організму можна виділити кілька періодів:

1. Дорепродуктивний - особливо активний ріст та розвиток організму, статеве дозрівання.

2. Репродуктивний - функціонування дорослого, сформованого організму. Розмноження.

3. Постпродуктивний - поступове згасання процесів життєдіяльності, старіння.

Виділяють два основні варіанти постембріонального розвитку:

I. Прямий  - у цьому випадку доросла особина відрізняється від молодої лише більшими розмірами. Молода особина веде той самий спосіб життя, що й доросла. Такий тип розвитку притаманний наземним хребетним.

ІІ. Непрямий - відрізняється від прямого тим, що з яйця з'являється личинка, яка відрізняється від дорослої особини. Непрямий тип розвитку характерний, наприклад, комахам.

Непрямий розвиток може протікати без метаморфозу (неповне перетворення) або з метаморфозом (грец. μεταμόρφωσις – перетворення). У результаті метаморфоза (повного перетворення) відбувається глибоке перетворення будови організму чи окремих органів.

Основні форми нестатевого розмноження організмів

Нестатеве розмноження відбувається без утворення гамет, і в ньому бере участь лише один організм. При нестатевому розмноженні зазвичай утворюються генетично ідентичні нащадки, а єдиним джерелом генетичної мінливості є випадкові мутації. Ідентичне потомство, що походить від однієї батьківської особини, називають клоном.

Мал. Форми нестатевого розмноження. Для збільшення натисніть


Немає коментарів:

Дописати коментар